mgr Elżbieta Straszewska

KONSULTACJE

wtorek – 10:25 – 11:25

środa – 11:15 – 11:35

Szanowni Państwo, w tym miejscu znajdą  Państwo informacje na temat rozwoju mowy dziecka oraz wpływu poprwawności wymowy na sukces edukacyjny dziecka. Zapraszam do kontaktu przez dziennik elektroniczny lub osobisty w godzinach konsultacji.

Jak zachęcić dziecko do mówienia?

• Rozmawiaj z dzieckiem. Niesamowicie ważne jest to, by mówićdo dzieckajuż od pierwszych chwil jego życia. ...
  • Zachęcaj do mówienia.
  • Nie wyręczaj dziecka.
  • Nie krytykuj.
  • Nie wymuszaj.
  • Daj dziecku wybór.
  • Rozwijaj wypowiedzi dziecka.

Jak czytanie wpływa na rozwój dziecka?

Czytanie rozwija, uczy koncentracji i pobudza naszą fantazję. Biegłość w czytaniu czyni dziecko zdolnym do dalszego kształcenia. Dzieci mają kłopoty z nauką, gdyż nie potrafią czytać ze zrozumieniem.

Dlaczego warto czytać dzieciom na głos?

Głośne czytanie dziecku zaspokaja jego potrzeby emocjonalne, wspiera rozwój psychiczny oraz wzmacnia poczucie własnej wartości. Ogromne znaczenie ma też to, że uczy samodzielnego myślenia, poprawia pamięć i koncentrację, jak i poszerza wyobraźnię, a jednocześnie umożliwia zdobycie wiedzy.

Czy zmuszać dziecko do czytania?

Nie wolno zmuszać dziecka do słuchania: jeśli widzimy, że przestaje się koncentrować, zaczynamy inną zabawę, a do książki wracamy za jakiś czas. Bardzo szybko dziecko samo zacznie przynosić książeczki i domagać się wspólnego oglądania obrazków i czytania.

Jak czytanie wpływa na mózg?

Badania wykazują, że regularne czytanie zmniejsza ryzyko zachorowania na Alzheimera i redukuje poziom kortyzolu, co skutecznie zmniejsza stres. Osoby, które czytają regularnie, mają również lepszą pamięć, a mózgi są w lepszej kondycji. Mechanizm lustrzany w mózgu odgrywa ważną rolę w procesie czytania.