22 kwietnia uczniowie z klasy 8a i 8c wraz z nauczycielami uczestniczyli w wycieczce śladami bohaterów lektury „Kamienie na Szaniec”, czyli Tadeusza Zawadzkiego, Jana Bytnara i Aleksego Dawidowskiego. Ta książka, to hołd złożony młodym ludziom, brutalnie rzuconych w wir II wojny światowej wojny. W czasie wycieczki pani przewodnik pokazała uczniom miejsca i wydarzenia opisane przez autora, jak również zapoznała z historią okupowanej Warszawy i jej mieszkańców. Zwiedzanie rozpoczęło się od Cmentarza Wojskowego na Powązkach, gdzie wśród grobów członków harcerzy Armii Krajowej - Szarych Szeregów znajdują się mogiły Zośki, Rudego i Alka, jak również samego autora - Aleksandra Kamińskiego. Uczniowie chwilą ciszy oddali im część, a następnie zapalili na ich grobach znicze. Kolejnym miejscem, które zobaczyła młodzież było Muzeum Więzienia Pawiak, gdzie był przetrzymywany Rudy. Więzienie zostało spalone, zaś Muzeum zastało wybudowane na ocalałych piwnicach Pawiaka. Zobaczyliśmy tam wiele pamiątek pozostawionych przez więźniów, m.in. listy, różańce, rysunki. Największe jednak wrażenie wywarły narzędzia tortur, jakimi posługiwali się naziści oraz informacje na temat bestialstwa, jakiego doświadczyli przetrzymywani w tych murach Polacy. Następnie udaliśmy się pod gmach Arsenału, gdzie 26 marca 1943 roku odbyła się brawurowa akcja, mająca na celu uwolnienie Rudego. Ostatnim punktem na trasie było Mauzoleum Walki i Męczeństwa, które mieści się w dawnej siedzibie Gestapo przy Alei Szucha. Zobaczyliśmy tam cele, w których Gestapo przetrzymywało aresztowanych Polaków.

Ta żywa lekcja historii i literatury poruszyła i dała do myślenia przez co na długo pozostanie w pamięci jej uczestników.

 

 

GALERIA